Aká bude dovolenka v Turecku v období koronavírusu?

Chystáte sa v roku 2020 na dovolenku? Slovenská republika Turecko ešte neradí medzi bezpečné krajiny, ale možno je to len otázkou času. Situácia v Turecku sa od konca mája považuje za stabilizovanú a pomaly sa zavádzajú opatrenia, ktoré by mali priniesť normalizáciu miestneho života. Prečítajte si ako v Turecku prebiehala pandémia a aké sú opatrenia na obnovenie cestovného ruchu.

Koronavírus v Turecku

Turecko potvrdilo svoj prvý prípad koronavírusu ako posledná krajina s populáciou nad 50 miliónov obyvateľov 10. marca 2020. Nasledovala rada opatrení, ktorých cieľom bolo zabrániť šíreniu nákazy.

Od 16. marca sa zatvorili základné školy, stredné školy a gymnázia, dočasne sa zatvorili nákupné cenrá, kaderníctva, reštaurácie, kaviarne, bary a nočné kluby a všetky športové podujatia boli zrušené alebo odložené. Osobám, ktoré sa vrátili zo zahraničia bola nariadená povinná 14 dňová karanténa. Zaviedlo sa povinné nosenie ochranných rúšok a v médiách bola spustená celoštátna informačná kampaň ako sa chrániť proti vírusu. Lety boli postupne zastavené, pohyb medzi veľkými mestami obmedzený a cez víkendy boli nariadené zákazy vychádzania.

Koronavírus v Turecku. Blog o Turecku Nazaar
Koronavírus v Turecku: Informačná kampaň ako sa čo najlepšie chrániť proti vírusu bola spustená v celej krajine.

Vláda pokračovala stratégiou komplexného testovania, čo sa odrazilo na rýchlom náraste nových prípadov. Napriek tomu však úmrtnosť zostala nízka a to 2,3% (na porovnanie Taliansko má úmrtnosť 13,5%). (Všetky informácie o množstve nakazených a počte úmrtí môžete sledovať aj na stránke tureckého ministerstva zdravotníctva tu).

Koronavírus v Turecku. Blog o Turecku Nazaar
Vysvetlivky: Toplam test sayısı (Počet vykonaných testov); Toplam vaka sayısı (Počet pozitívnych prípadov); Toplam vefat sayısı (Počet úmrtí); Toplam yoğun bakım hasta sayısı (Počet pacientov v intenzívnej starostlivosti); Toplam entübe hasta sayısı (Počet intubovaných pacientov); Toplam iyileşen hasta sayısı (Počet uzdravených pacientov)
Bügünkü test sayısı (Počet testov vykonaných v daný deň); Bügünkü vaka sayısı (Počet nových prípadov); Bügünkü vefat sayısı (Počet úmrtí v daný deň) Zdroj https://covid19.saglik.gov.tr/

V máji sa situácia postupne začala stabilizovať a s platnosťou od 1. júna bola zmiernená väčšina obmedzení vrátane zrušenia zákazu vychádzania cez víkendy. Povolil sa pohyb medzi mestami a začali sa prípravy na postupné obnovenie štátnych a medzinárodných letov, ktoré by mali obnoviť prevádzku v druhej polovici júna.

Cestovný ruch v Turecku počas pandémie

Koronavírus v Turecku spomalil život a úplne zastavil cestovný ruch, ktorý je dôležitým príjmom krajiny. Obmedzenie pohybu osôb a zrušenie letov viedlo k prerušeniu prevádzky vo väčšine hotelov a dovolenkových rezortov. Prevádzkovatelia hotelov preto dúfajú, že spolu s obnovením letov sa podarí vrátiť do populárnych destinácií aj turistov.

Zabezpečenie fungujúceho a bezpečného turizmu je aj prioritou tureckého Ministerstva kultúry a turizmu. Na tieto účely Ministerstvo vypracovalo tzv. program o zdravom turizme v rámci ktorého začalo certifikovať zaradenia pôsobiace v oblasti cestovného ruchu a dopravy. Podľa tohto programu, zariadenia pôsobiace v ubytovacích a prepravných službách, ktoré chcú certifikát získať musia splniť radu hygienických a bezpečnostných opatrení na ochranu svojho personálu a návštevníkov v období pandémie.

S udeľovaním certifikátov pre ubytovacie a stravovacie zariadenia sa oficiálne začalo v máji a od 1. júna sú všetky zariadenia, ktoré certifikát získali zverejňované na stránke ministerstva (hotely s certifikátom si môžete pozrieť tu a reštaurácie zase tu). Tieto zariadenia budú mať logo certifikátu umiestnené na viditeľnom mieste vo svojich priestoroch a návštevníci si prostredníctvom QR kódu budú môcť prečítať všetky informácie o vykonanej kontrole.

Tu treba dodať, že hoci vládou stanovené opatrenia proti COVID-19 platia pre všetky zariadenia v cestovnom ruchu získanie certifikátu nie je povinné. Certifikácia je akýmsi nadštandartom, ktorého cieľom je urýchliť normalizáciu v sektore a zvýšiť dôveru turistov zo zahraničia.

Ak zvažujete tento rok dovolenku, určite vás zaujíma ako taká dovolenka v období koronavírusu bude vyzerať v praxi. Pozrime sa teda na niektoré z kritérií, ktoré je potrebné splniť na získanie certifikátu o zdravom turizme.

Všeobecné kritéria pre ubytovacie jednotky

Hotely sú povinné vypracovať plán na zabezpečenie bezpečnej vzdialenosti a umiestniť dezinfekčné prostriedky v spoločných priestoroch.

Pri vchodoch do hotelov budú umiestnené termálne kamery.

Zamestnanci musia byť pri vstupe do zamestnania podrobení zdravotnej prehliadke a pri výkone zamestnania im musia byť poskytnuté potrebné ochranné prostriedky.

Zamestnancom musí byť dvakrát denne meraná teplota, ich hodnoty musia byť zaznamenané a v prípade, že hodnoty prekročia povolenú odchýlku informujú sa o tom zodpovedné osoby.

Podobne sa bude postupovať aj v prípade hostí hotela, ktorým bude teplota meraná pri vstupe termálnou kamerou alebo bezdotykovými teplomermi.

V priestoroch pre zamestnancov a v spoločných priestoroch musia byť umiestnené informačné plagáty s opatreniami proti vírusu Covid-19 preložené do minimálne 3 jazykov. Hostia musia byť pri ubytovaní o týchto opatreniach informovaní.

Vetracie filtre musia byť pravidelne menené a v prípade potreby sa musí zabezpečiť prirodzené vetranie priestorov.

Hosťom musia byť k dispozícii dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu a ochranné prostriedky ako napr. rúška.

Pri platbe budú namiesto hotovosti preferované bezdotykové platby a online platby.

Predmety ako kľúč od izby, perá a zvonček na recepcii musia byť pravidelne dezinfikované. Pravidelne budú dezinfikované aj predmety na izbách ako napr. ovládače od klímy a televízie.

Opatrenia v stravovacích jednotkách

Vzdialenosti medzi stolmi musia byť najmenej 1,5 metra a  medzi stoličkami musí byť ponechaná minimálna vzdialenosť 60 centimetrov.

Samoobslužné automaty ako napr. automaty na vodu, kávu a čaj musia byť odstránené a hostí musí vždy obslúžiť personál.

Stoly, stoličky a veci použité hosťami musia byť po každom použití vyčistené prípravkami na báze alkoholu.

V prípade ak bude servis zabezpečený prostredníctvom švédskych stolov, jedlo musí byť umiestnené za ochranným sklom a hostia musia byť obslúžení personálom.

Opatrenia na plážach a v bazénoch

Na získanie osvedčenia je potrebné udržiavať obsah chlóru v otvorených bazénoch na 1-3 ppm a v uzavretých bazénoch na 1-1,5 ppm. Tieto hodnoty musia byť pravidelne kontrolované a zaznamenávané.

Toalety, sprchy a prezliekacie kabíny musia byť pravidelne čistené a dezinfikované.

Opatrenia v kúpeľoch a vo fitnes centrách

Doba používania zariadení ako sauna, turecký kúpeľ (hammam) a parný kúpeľ bude obmedzená časom 30 minút, po ktorom bude ponechaných minimálne 15 minút na čistenie a dezinfekciu.

Maximálny počet osôb v týchto zariadeniach bude obmedzený a monitorovaný.

Opatrenia pre vozidlá hotela

Všetkým cestujúcim vo vozidle musia byť poskytnuté ochranné rúška a k dispozícii musia byť dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.

Pred každým použitím sa vyčistia povrchy častého kontaktu ako sedačky, kľučky dverí a opierky na ruky.

Núdzové opatrenia a opatrenia pre prípad karantény

V prípade, že sa u niektorého z hostí objavia príznaky ako kašeľ, malátnosť a zvýšená teplota personál hotelu bude mať právo zasiahnuť a informovať zodpovedné osoby.

V hoteloch musia byť vymedzené priestory na účely karantény a vypracovaný protokol ich dezinfekcie po ich použití.

V prípade, ak sa u niektorého z hostí potvrdí nákaza vírusom Covid-19, jeho veci musia byť izolované a všetky textílie z jeho izby ako je posteľná bielizeň, prikrývky a uteráky musia byť uložené do samostatných vriec a poslané na vyčistenie mimo hotela.

Aká bude dovolenková sezóna 2020?

V priebehu júna sa v Turecku očakáva sprevádzkovanie väčšiny služieb v cestovnom ruchu v súlade s potrebnými hygienickými a bezpečnostnými opatreniami. Bude to stačiť? To teraz s istotou nevie povedať asi nikto. Zdá sa však, že Turecko má dobré predpoklady túto krízu zvládnuť. 

Medzinárodné fórum pre konferencie a svadby (International MICE and Wedding forum) zverejnilo prieskum, podľa ktorého bude Turecko destináciou, ktorá sa ako prvá zotaví z následkov pandémie.

Navyše Turecko má výhodu dobre fungujúceho sektora zdravotníctva, ktorý je podľa spravodajského kanálu TRT World jedným z dôvodov, prečo sa pandémiu podarilo udržať pod kontrolou a úmrtnosť zostala nízka.

V Turecku začala zdravotná reforma v roku 2003 a postupne viedla k zvýšeniu počtu nemocničných lôžok a k vybaveniu nemocníc najnovšími technológiami a kvalifikovaným personálom. Turecko má podľa štatistík dokonca najvyšší počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti v prepočte na 100 000 obyvateľov a ich kapacita nebola prekročená ani v období kulminácie nákazy.

Podľa všetkého to teda vyzerá, že dovolenková sezóna v Turecku tento rok predsa len bude. Bezpochyby však bude iná, s menším množstvom návštevníkom a s väčším množstvom personálu dohliadajúceho na dodržiavanie potrebných opatrení. Meranie teploty, nosenie ochranných rúšok, používanie dezinfekčných prostriedkov a udržiavanie bezpečnej vzdialenosti sa rovnako stáva normou na najbližšie obdobie.

Ak sa však napriek tomu všetkému cestovania nechcete vzdať, Turecko môže byť tou bezpečnejšou voľbou a bezpochyby destináciou, ktorú sa oplatí navštíviť.

Pridaj komentár