NAZAAR.sk – blog o Turecku, tureckej kultúre, výrobkoch a ľuďoch.

Náš príbeh

Volám sa Eva a som hlavnou autorkou blogu NAZAAR.sk. Turecko objavujem už viac ako 10 rokov. A hoci cestovanie po Turecku ma asi nikdy neprestane baviť, túto krajinu najradšej spoznávam očami miestnych ľudí a ich každodenných radostí a starostí.

Ešte predtým, než som v roku 2011 navštívila Turecko po prvýkrát, mi môj kamarát z Istanbulu rozprával, aké to tu u nich doma je. Tak sa zrodila aj túžba vidieť a zažiť to celé na vlastnej koži. A tak sa to celé začalo.

Do Turecka som sa vrátila ešte niekoľkokrát ako turista predtým než som v roku 2015 získala štipendium od Tureckej vlády na ročný kurz tureckého jazyka a dvojročný magisterský program v odbore sociológia na Uludağ Univerzite v Burse, kde momentálne žijem.

Prípravný kurz tureckého jazyka s ďalšími desiatkami študentov z celého sveta bol pre mňa neopakovateľným zážitkom, no zároveň aj obrovskou skúškou mojej vytrvalosti. Lebo ako to  s cudzími jazykmi občas chodí, začiatky bývajú pomalšie ako by sme chceli. Moja stratégia bola: rozprávať, rozprávať, rozprávať. A k rozprávaniu treba partnera.

S Evrenom sme sa zoznámili na univerzite, on sa práve presťahoval do Bursy za prácou a nakoľko v meste veľa ľudí nepoznal, z času na čas mi pomáhal s mojimi úlohami z turečtiny. Po roku sa z nás stal celkom dobrý tím, a po ďalších troch rokoch sa z nás stali manželia.

Prečo sme založili NAZAAR.sk?

Naším cieľom je priniesť informácie o tureckej kultúre a tureckom biznis prostredí, predstaviť malé miestne firmy a ich majiteľov a vybrať pre vás originálne výrobky ktoré prinesú kúsok Turecka až k vám domov (už čoskoro v našom e-shope). Rovnako chceme priblížiť život v Turecku ako taký a priniesť užitočné cestovateľské tipy ako vidieť naozajstné Turecko. Nebuďte v Turecku len turistom, spoznajte život miestnych ľudí a objavte krajinu, do ktorej sa budete chcieť vrátiť znova a znova.

Čo znamená NAZAAR?

NAZAAR je odvedený od slova nazar, ktoré v preklade znamená zrak či pohľad a vo viacerých východných kultúrach, vrátane tej tureckej, predstavuje talizman v tvare oka, ktorý má odvrátiť závistlivé pohľady a neprajníkov.  Dúfajme, že šťastie prinesie aj nám.

NAZAAR.sk Turecko Dovolenka v Turecku
NAZAAR.sk prináša kúsok Turecka aj k Vám domov.

Kto je NAZAAR.sk?

Evren Kılıç Blog o Turecku Nazaar

Evren je materiálový inžinier, ktorý už niekoľko rokov pôsobí v automobilovom priemysle. Začínal na oddelení kvality a v súčasnosti má na starosti projekty a predaj plastových dielov a plastových foriem pre zákazníkov z celého sveta. Ak práve nerieši nejaký pracovný problém, rád odhaľuje tajomný svet za internetovými stránkami a pod nátlakom svokrovcov sa pustil aj do slovenčiny. Viac info nájdete na jeho LinkedIne.

Eva pracuje v oblasti zahraničného obchodu a marketingu a poradí vám hlavne v oblasti dovozu textilu a nábytku. Vďaka štúdiu medzinárodného práva a sociológie si vyskúšala život vo viacerých kútoch sveta, kde sa začala zaujímať o problematiku medzi kultúrnej komunikácie a vplyvu médií na spoločnosť. Dlhé obdobie sa venovala akademickému výskumu a dodnes veľmi rada píše. Jej staršie články nájdete na mrekajova.blog.sme.sk a novšie veci si môžete prečítať na tomto blogu. Viac info o nej je na LinkedIne.

AKO VÁM VIEME POMÔ

Hladáte dodávateľa tovaru v Turecku?

Chystáte sa cestovať do Turecka a potrebujete poradiť?

Potrebujete pomôcť s písaním článkov a textov pre Vašu webstránku?