10 rockových skupín vďaka ktorým sa zamilujete do tureckej hudby

Turecka hudba Blog o Turecku Nazaar.sk
Zdroj Free-Photos / Pixabay 

Turecká hudba má svoj špecifický zvuk, ktorým sa líši od modernej hudby zo západných krajín. Treba však odlíšiť tradičnú tureckú hudbu, a žánre ako pop, rock a jazz, ktoré sa v Turecku začali rozvíjať po založení Republiky medzi mladými ľuďmi vo veľkých mestách. Tureckú hudbu dnes reprezentujú stovky umelcov naprieč všetkými žánrami, no aj napriek tomu sa nájde len zopár, ktorých poznajú aj v iných krajinách sveta.

Prvá turecká skladba, ktorú upútala moju pozornosť bola skladba Beni Al (Vezmi si ma) od alternatívnej rockovej zostavy Pinhani. Slová tejto skladby, boli zároveň mojim prvým prekladom z tureckého jazyka. Po tejto skladbe na mojom playliste začali pribúdať ďalšie a ďalšie skladby a turecká hudba sa stala zaujímavým obohatením môjho hudobného repertoára.

Na nasledujúcom zozname nájdete 10 tureckých rockových skupín, ktoré patria k najpočúvanejším v Turecku. Mnohé z nich sa dokonca podieľali na formovaní tureckého rocku ako takého. Vypočujte si aspoň niektoré z ich skladieb a určite si medzi nimi nájdete svojich obľúbencov.

1. Duman

Duman (v preklade Dym) je rocková skupina kombinujúca prvky moderného rocku a tureckého folku. Skupinu založili v roku 1999 v Istanbule gitarista a hlavný vokalista skupiny Kaan Tangöze, basgitarista Ari Barakoso a gitarista Batuhan Mutlugil. Súčasným bubeníkom skupiny je Mehmer Demirden. Duman od svojho založenia vydal 7 štúdiových albumov a 3 koncertné albumy. Väčšina ich skladieb pochádza z pera lídera Kaana Tangöze. Jednou z jeho hlavných múz bola bývala Miss Turecka Ahu Paşakoy, s ktorou sa spoznal ešte pred vznikom skupiny Duman.

Vzťah Ahu a Kaana časom prerástol do vášnivého vzťahu s množstvom hádok, ktoré sa spolu s rodinnými problémami podpísali na Ahuninej psychike. Po jednej takejto hádke v októbri 2002 Ahu neprišla na koncert, na ktorom skupina predstavila svoj druhý album Belki alışman lazım (Možno si musím zvyknúť). Kaan Ahu celý večer hľadal medzi divákmi márne. Ahu v ten večer spáchala samovraždu, presne v čase keď Kaan spieval skladbu Bal (Med), ktorú pre ňu napísal.

Po tom ako sa Kaan dozvedel o Ahuninej smrti 15 dní nevyšiel z domu a odmietol všetky návštevy. Po smrti pre ňu napísal ďaľšie tri skladby:  Melek (Anjel), Seni Kendime Sakladım (Skryl som ťa pre seba) a Yanı başımdan (Hneď za mnou). Rovnako sa zapovedal, že už nikdy nebude spievať naživo skladbu Bal. Podľa legendy tento sľub porušil len raz, keď túto skladbu odspieval na naliehanie fanúšikov zo slzami v očiach na koncerte po viac ako desiatich rokoch od Ahuninej smrti.

Ich najpočúvanejšia skladba na Youtube je Senden daha Guzel (Krajšia od teba). Ahu Paşakoy možno vidieť vo videoklipe ku skladbe Koprüaltı (Pod mostom).

2. Yüzyüzeyken Konuşuruz

Yüzyüzeyken Konuşuruz (v preklade Hovorme zoči voči) je turecká skupina založená v roku 2011, ktorú možno žánrovo zaradiť k alternatívnemu rocku. Zakladajúcimi členmi sú Engin Sevik a Kaan Boşnak. Skupina začala ako projekt Kaana Boşnaka, ktorý začal publikovať svoje skladby. Jeho tvorba si rýchlo získala fanúšikov a skupina sa následne rozrástla o ďalších troch členov: bubeníka Cana Kalyoncu, basgitaristu Cana Tunaboylu a Barana Ökmena, ktorý hrá na klávesy. Yüzyüzeyken Konuşuruz vydali od svojho založenia 3 štúdiové albumy.

Ich najpočúvanejšia skladba na Youtube je Ne farkeder  (Čo na tom záleží). Ich posledný singel je skladba Kazılı Kuyum (Vykopaná studňa), ktorú skupina nahrala ako svoju prvú analógovú nahrávku v Red Bull štúdiu v New Yorku v januári 2020.

3. Pinhani

Hudobnú skupinu Pinhani (názov je odvodený od slova Pinhan, ktoré v preklade znamená Tajný) založili v Istanbule roku 2004 Sinan Kayrakçı a jeho sesternica Zeynep Eylül Uçar. Skupina sa neskôr rozrástla o ďalších dvoch členov: gitaristu Akına Eldesa a bubeníka Cema Aksela. V tejto zostave vydali v roku 2006 svoj prvý album İnandığın Masallar (Rozprávky, ktorým veríš). V tom istom roku sa ich hudba objavila v televíznom seriáli Kavak yelleri (Vietor topoľov) a vďaka skladbám Hele Bi Gel (Hlavne príď) a  Beni Al (Vezmi si ma) sa stali jednou z napočúvanejších hudobných skupín v Turecku. V rovnakom období boli členovia skupiny pozvaní do viacerých televíznych programov, všetky pozvania však odmietli a rozhodli sa ostať skupinou, ktorá zriedkavo vystupuje v médiách.

Skupina Pinhani vydala od svojho založenia 8 albumov. Jej cieľom je robiť hudbu dostupnú pre ľudí a preto viacero svojich singlov zverejnili na internete zadarmo. Jednou z ich najpočúvanejších skladieb na Youtube je Beni Sen Inandir (Ty ma presvedči).

4. Zakkum

Alternatívna rocková skupina Zakkum (v preklade Oleander) vznikla v Ankare v roku 1999 pod anglickým názvom Raindog. Skupina Raindog bola založená ako pop-rocková zostava a jej traja členovia – Cem Senyücel, Yusuf Demirkol a Eren Parlakgümüş – postupne prešli od tvorby cover verzií k písaniu vlastnej hudby. K trom zakladajúcim členom sa v roku 2003 pridal basgitarista Eren Parlakgümüş, čím vznikla dnešná zostava. Členovia začali používať meno Zakkum v roku 2005, keď sa rozhodli začať pracovať na svojom prvom albume. Prvý album sa im podarilo vydať v roku 2007 pod názvom Zehr-i Zakkum (Jedovatý oleander). Následne vydali 6 ďalších štúdijových albumov, z ktorých posledné dva uzreli svetlo sveta v roku 2020. Zaujímavosťou je, že autorom väčšiny textov nie je hlavný vokalista skupiny Yusuf Demirkol ale bubeník Cem Senyücel. Ich najpočúvanejšiou skladbou na Youtube je skladba Ben ne yangınlar gördüm (Aké som ja videl plamene).

5. Adamlar

Skupina Adamlar (v preklade Muži) založená v Istanbule v roku 2013 začala svoju cestu k popularite na sociálnych médiách a vďaka svojim vtipným textom si rýchlo získala fanúšikov. Žánrovo ju možno zaradiť k alternatívnemu rocku s prvkami Blues, Funk a Hard Rocku. Jej zakladajúci členovia boli vokalista Tolga Akdoğan, bubeník Berkan Tilavel, gitarista Gürhan Öğütücü, basgitarista Burak Güngörmüş a Burak Irmak, ktorý hral na klávesoch. V dnešnej zostave posledných dvoch členov nahradil gitarista Emre Malikler a basgitarista Emir Ongun.  

Skupina vydala svoj prvý album v roku 2014 pod názvom Eski Dostum Tankla Gelmiş (Môj dávny kamarát prišiel na tanku). Následne vydali ďalšie dva štúdiové albumy. Aj napriek nezhodám, ktoré viedli k odchodu niektorých členov, dnes ďalej pokračujú v koncertoch a písaniu hudby. Jednou z ich najpočúvanejšia skladbou na Youtube je Koca yaşlı şişko dünya (Obrovská stará tučná planéta Zem).

6. Kolpa

Prví členovia skupiny Kolpa (v preklade K ničomu) boli vokalista Barış Yurtçu a basgitarısta Bora Yeter, ktorí sa poznali zo strednej škoy v Adane. Základy rockovej skupiny Kolpa položili v Istanbule v roku 2005. V roku 2007 sa k nim pridal gitarista Taner Dönmez, ktorý rovnako pochádza z Adany. V tejto zostave vydali v roku 2009 svoj prvý album Hayat Senin (Život je tvoj). Následne do skupiny pribrali svojho posledného člena bubeníka Samuraya Gökçeho.

V roku 2012 získali ocenenie ako skupina, ktorej hudba bola najčastejšie sťahovaná na internete a o rok neskôr získali ocenenie ako najlepšia skupina roka. Ich skladba Hiç Bitmez Bu Masal (Tento príbeh nikdy neskončí) sa objavila v televíznom seriáli Pis Yedili (Špinavá sedmica). Ich najpočúvanejšia skladba na Youtube Gurur Benim Neyime (K čomu mi je hrdosť) je z ich posledného albumu Beni Aşka İnandır (Nechaj ma uveriť v lásku).

7. Gripin

Rocková skupina Gripin (rovnaký názov má turecký liek proti chrípke) bola založená v Istanbule v roku 1999 avšak profesionálne sa na hudobnej scéne presadila až v roku 2004 svojim prvým albumom Hikayeler Anlatıldı (Vyrozprávané príbehy). Jej zostavu tvoria vokalista Birol Namoğlu, bubeník İlker Baliç, gitarista Murat Başdoğan a Arda İnceoğlu na klávesoch a basgitare. Ich druhý album vydaný pod názvom Gripin v roku 2007 im vyslúžil ocenenie v kategórii Skokan roka. V rovnakom roku získali za svoju skladbu Sensiz Istanbul’a düşmanım (Bez teba je mi Istanbul nepriateľom) nahranú v spolupráci so spevákom Emre Aydinom ocenenie za najlepšiu skladbu roka. Gripin doposial vydal 5 štúdijových albumov. Na Youtube majú najviac poslucháčov ich skladby Aşk nereden nereye (Odkiaľ pokiaľ láska), Beni boş yere yorma (Zbytočne ma neunavuj) a Vazgeçtim Ben Bugün (Na dnes sa vzdávam).

8. Mor ve Ötesi

Rocková skupina Mor ve Ötesi (hra zo slovom morötesi, ktoré znamené ultrafialová) bola založená v roku 1995 v Istanbule. Jej súčasní členovia sú vokalista a gitarista Harun Tekin, bubeník Kerem Kabadayı, basgitarista Burak Güven a hlavný gitarista Kerem Özyeğen. Svoj prvý album Şehir (Mesto) vydali v roku 1996, avšak popularitu získali až v roku 2004 vďaka svojmu štvrtému albumu Dünya Yalan Söylüyor (Svet klame). Tento album sa stal ich najpopulárnejším albumom s viac ako 250 000 predaných kusov a lokálny hudobný časopis Blue Jeans ho označil za najlepší turecký rockový album všetkých čias.

Ich piaty album Büyük Düşler (Veľké nádeje) vydaný v roku 2006 sa venoval politickým problémom Turecka a osobným problémom členov skupiny vrátane straty ich rodinných príslušníkov. V porovnaní  s predchádzajúcimi albumami má teda ponurejšiu atmosféru.

V roku 2008 skupina reprezentovala Turecko na  hudobnej súťaži Eurovision song v Belehrade, kde so svojou skladbou Deli (Blaznivý) skončili na 7.mieste. Skupina následne vydala ďalšie tri štúdiové albumy. Jeden z ich posledných videoklipov bol natočený k ich singlu Anlatamıyorum (Nevysvetím) na dvoch miestach v Istanbule a v Helsinkách.

Skupina Mor ve Ötesi sa za viac ako 20 rokov svojho pôsobenia stala inšpiráciou pre mnohé skupiny a roky je považovaná za kapelu, ktorá určuje smerovanie tureckého rocku.

9. Athena

Skupinu Athena (grécka bohyňa Aténa) založili v roku 1987 dvojčatá Gökhan a Hakan Özoğuz. Ich prvý metálový album nezožal veľký úspech, preto sa rozhodli svoj druhý album Holigan (Chuligán – 1998) vydať v ska-punkovom štýle. Ich netradičný zvuk si rýchlo našiel svojich poslucháčov a ich skladba Holigan sa stala pochodovou skladbou futbalových fanúšikov.

Ich tretí album Tam Zamanı Şimdi (Teraz je ten správny čas – 2000) a ich singel Yaşamak Var Ya (Život sa žije) sa v Turecku stali okamžitým hitom. Vďaka obrovskej popularite boli všetky ich koncerty vypredané a v spolupráci s nemeckou ska skupinou The Fritz odohrali sériu koncertov aj v Nemecku.

V roku 2002 Athena vydala svoj štvrtý album Her Şey Yolunda (Všetko je OK), ktorý priniesol ďalšie dva hity Öpücük (Bozk) a Beyoğlu (štvrť v Istanbule). V roku 2003 sa členovia pripojili ku hnutiu proti vojne v Iraku a spolu s ďalšími umelcami naspievali skladbu Savaşa Hiç Gerek Yok (Nepotrebujeme vojnu). Athena zastupovala Turecko aj na hudobnej súťaži Eurovision Song v roku 2004, kde sa so svojou skladbou For Real umiestnila na 4. mieste. V roku 2011 zožala úspech ich skladba Ben böyleyim (Taký som ja), ktorá je cover verziou slávnej piesne My Way od Franka Sinatru.

Na svojich albumoch Athena (2005) a Pis (Špinavý – 2006) skupina začala experimentovať s novými žánrami a ich hudba sa začala podobať alternatívnemu rocku. Svoj zatiaľ posledný album vydali v roku 2014 pod názvom Altyüst (Naruby). Najkontroverznejšou skladbou z tohto albumu je skladba Ses etme (Mlč), ktorej videoklip rozpráva príbeh transsexuálnej ženy a kritizuje tým predsudky a nenávisť voči transsexuálom v spoločnosti.

10. MFÖ

Pop-rocková skupina MFÖ je najstaršia skupina na tomto zozname. Vznikla v roku 1980 pod názvom Mazhar Fuat Özkan, čo sú krstné mená jej zakladajúcich členov – Mazhar Alanson, Fuat Güner a Özkan Uğur. MFÖ svoj prvý album vydali v roku 1984 pod názvom Ele Güne Karşı Yapayalnız  (V očiach druhých sme úplne sami). Titulná skladba z tohto albumu sa stala najlepšou skladbou roka 1984.

V roku 1985 skupina reprezentovala Turecko na hudobnej súťaži Eurovision Song, kde sa so skladbou Diday Diday Day umiestnila na 14. mieste. Práve v tomto roku sa členovia skupiny rozhodli začať používať skrátené meno MFÖ. Skupina reprezentovala Turecko na Eurovízii druhýkrát v roku 1988, kedy sa so skladbou Sufi umiestnila na 15. mieste. Dva nasledujúce albumy Peki Peki Anladık (Dobre dobre rozumieme – 1985) a Vak The Rock (1986) boli rovnako veľmi úspešné. Videoklip ku skladbe Vak The Rock sa dokonca stal prvým videoklipom v Turecku, v ktorom bola použitá animácia. Za najviac experimentálny album možno považovať album Geldiler (Prišli – 1990), na ktorom boli použité aj prvky rapu a hovoreného slova. Nasledujúce dva albumy vydané v roku 1992 však nedosiahli úspech predchádzajúcich albumov. Skupina vydala spoločne ešte jeden album v roku 1995, po ktorom sa členovia rozhodli dať si ako skupina prestávku. Spoločne sa na hudobnú scénu vrátili v roku 2003 so svojou zbierkou najväčších hitov Collection a následne vydali dva nové originálne albumy MFÖ (2011) a Kendi Kendine (Sám sebe – 2017).

V roku 2019 získali ocenenie za svoje celoživotné dielo a svoj prínos do tureckej popovej a rockovej hudby. K ich najpočúvanejším skladbách patria skladby Güllerin Içinden (Z ruží), Hep yaşın 19 (Zostaň 19 ročný), Sakın Gelme (Určite nechoď) atď.

Našli ste si svojho favorita?

Na koho koncert by ste sa vybrali vy?

Pridaj komentár