Ako začať deň po turecky alebo čo treba vedieť o tradičných tureckých raňajkách (+recepty na stiahnutie)

Turecké raňajky Blog o Turecku Nazaar
Raňajky v našej obľúbenej pekárni v Burse: plnené listy viniča (yaprak sarma), vajíčka s tureckou klobásou sucuk, toast so syrom, čerstvá zelenina, syr a turecký čierny čaj.

Ak sa ma spýtate, aká je jedna vec, ktorú by som z Turecka priniesla na Slovensko, tak sú to turecké raňajky. Na Slovensku aj v Turecku vám povedia, že raňajky sú základom dňa, ale tam sa ich podobnosť končí. Kým raňajky na Slovensku sú rýchlym ranným jedlom na ktoré strácate nárok približne okolo jedenástej hodine, raňajky v Turecku sú rituálom, ktorý môže spolu s prípravami trvať celé poobedie. Navyše nie je nič výnimočné ak vás niekto pozve na raňajky aj okolo druhej hodiny poobede. Ako je to možné?

Raňajky sa po turecky povedia kahvaltı.

Šepká sa, že kedysi dávno sa prvému jedlu dňa hovorilo v každom regióne nejako inak. Až s príchodom kávy, teda niekedy v polovici 16. storočia, sa v oblasti Anatólie ustálil zvyk rannej kávy a tak sa raňajkám začalo hovoriť kahvaltı, čo v preklade znamená pod-kávou alebo jedlo pred pitím kávy.

Ako chutia tradičné turecké raňajky?

Turecká kuchyňa je špecifická svojou rozmanitosťou a v mnohých provinciách (ktorých je až 81) nájdete špeciality typické len pre danú oblasť. Rovnako je to aj s jedlami, ktoré sa servírujú na raňajky. Pozrime sa na niekoľko príkladov.

V oblasti Trabzonu, ktorý sa nachádza na pobreží Čierneho mora na severovýchode Turecka je miestnou špecialitou takzvaná mıhlana – roztavený syr na masle zmiešaný s kukuričnou múkou. Kukurica je lokálnou plodinou tejto oblasti a preto sa kukuričná múka pridáva do mnohých receptov. K raňajkám vám tu preto s najväčšou pravdepodobnosťou ponúknu kukuričný chlieb. Trabzon je však známy aj svojim kváskovým pšeničným chlebom oválneho tvaru s chrumkavou kôrkou, ktorý je hutnejší ako takzvaný halk ekmeği podobný našej bagete.

Tureckým centrom gastronómie je bezpochyby Gaziantep, ktorý pozná každý ako mesto, kde sa chodí najesť. V studených zimných mesiacom vás tu ráno zahreje beyran çorbası, sýta mäsová polievka s cesnakom a ryžou. Špecialitou je tu aj ciğer kavurma, pečienka smažená na cibuľke a paprike a pre tých, ktorí chcú začať ráno niečím sladkým je tu antep katmer, tenké cesto prekladané maslom a pistáciami plnené kaymakom – hustým smotanovým krémom.

V slnečnom Izmire patrí k raňajkám boyoz, chrumkavá maslová žemľa, či gevrek, okrúhle sezamové pečivo. V meste Van si prídu na svoje milovníci syra – lahôdkou je tu tvrdý slaný syr s bylinkami. Ochutnať tu môžete aj kavut, sladký dezert z múky smaženej na masle, či jedlo s názvom murtuğa, na prípravu ktorého vám stačí múka, maslo a zopár vajíčok. A takto by som mohla pokračovať ďalej. Koľko regiónov toľko chutí.

Turecké raňajky Blog o Turecku Nazaar
Pistáciový katmer je špecialitou v oblasti mesta Gaziantep.

Ako si objednať tradičné turecké raňajky?

Ak si chcete dopriať tradičné turecké raňajky kdekoľvek v Turecku máte niekoľko možností:

Kaviarne a reštaurácie

Takmer každá slušná kaviareň a reštaurácia má v ponuke aj raňajkové menu. Z menu si raňajky buď nakombinujete sami podľa vašej chuti a veľkosti apetítu, alebo si môžete vybrať medzi možnosťou raňajkového taniera (kahvaltı tabağı) a raňajkového stola (serpme kahvaltı).

Na klasickom menu nájdete rôzne druhy sendvičov, omeletu alebo vajíčka na rôzne spôsoby ako napríklad vajíčka s duseným hovädzím mäsom (kavurmalı yumurta), vajíčka s tureckou klobásou (sucuklu yumurta), vajíčka so sušeným hovädzím mäsom (pastırmalı yumurta) a vajíčka s dusenou paprikou a paradajkami (menemen). Prípadne sa môžete spýtať na lokálne špeciality (viď príklady hore).

Turecké raňajky Blog o Turecku Nazaar.
Menemen – vajíčka na s dusenou paprikou a paradajkami .

Raňajkový tanier je pre tých, ktorí uprednostňujú ľahké rýchle raňajky. Štandardne na ňom môžete očakávať čerstvé paradajky, uhorky, niekoľko druhov syra, vajíčko, med, džem, maslo a olivy. Súčasťou však môže byť aj saláma, smažená turecká klobása (sucuk), hustý smotanový krém kaymak, hroznový sirup pekmez, sušené ovocie či smažené zemiaky. Samozrejmosťou je chlieb, či iný druh pečiva a turecký čierny čaj.

Turecké raňajky Blog o Turecku Nazaar.
Príklad raňajkového taniera (kahvaltı tabağı).

Aspoň raz si doprajte serpme kahvaltı

Ak si chcete dopriať skutočne turecký raňajkový zážitok, ktorý nasýti nielen žalúdok ale aj oči (prípadne Instagram), určite odporúčam serpme kahvaltı. Serpme kahvaltı sa servírujú v malých miskách a počet rôznych jedál a chutí na stole sa počíta v niekoľkých desiatkach. Ponuka sa líši podľa regiónu a lokálu, ale tradične na stole nájdete niekoľko druhov syra, niekoľko druhov džemov, čerstvú zeleninu, hroznový sirup pekmez, sezamovú pastu tahin, med, hustý smotanový krém kaymak, jogurt, smažené zemiaky, inú smaženú, grilovanú alebo dusenú zeleninu, vajíčka na rôzne spôsoby, plnené listy viniča (yaprak sarma), sušené ovocie, čerstvé ovocie, pişi podobné našim šiškám, okrúhle sezamové pečivo simit  a iné druhy pečiva.

Reštaurácia Gonya Sufrası v meste Konya napríklad ponúka serpme kahvaltı s päťdesiatimi druhmi jedla (video si môžete pozrieť na ich Instagrame). A to všetko sa zapíja bezodným čajovým pohárom.

Pri výbere kaviarne alebo reštaurácie, netreba príliš tlačiť na cenu, ak je cena príliš nízka, odrazí sa to na kvalite surovín. Priemerná cena za kvalitné serpme kahvaltı, ktoré sú bežne servírované pre dve osoby sa momentálne pohybuje okolo 60-80 TL. Mojim tipom na skvelé raňajky v Istanbule je kaviareň Küff na ázijskej strane v mestskej časti Kadiköy. Tu vám naservírujú tradičné serpme kahvaltı v hipsterskom prostredí za rozumné ceny.

Turecké raňajky Blog o Turecku Nazaar.
Serpme kahvaltı na dedinský spôsob alebo takzvané köy kahvaltısı (dedinské raňajky) v dedinke Cumalıkızık neďaleko Bursy.

Raňajky v hoteloch

Druhou možnosťou sú raňajky v hoteli. Väčšie hotely ešte donedávna servírovali raňajky formou švédskych stolov, tie by však v nasledujúcom období, v dôsledku opatrení proti vírusu Kovid-19 mali byť obmedzené (viac čítaj tu). V menších hoteloch s raňajkami treba zase očakávať štandardný raňajkový tanier, ktorého rozmanitosť je priamo úmerná s cenou vášho ubytovania. Ak teda cestujete s nízkym rozpočtom nečakajte viac ako klasické kontinentálne raňajky.

Ak vás nelákajú veľké hotelové rezorty, no nie ste ani backpackerom cestujúcim s nízkym rozpočtom, odporúčam možnosť menších hotelov butikového štýlu. Ak budete mať šťastie, môžete nájsť penzión kde servírujú čerstvé domáce raňajky s množstvom miestnych špecialít. My sme také miesto našli napríklad v mestečku Ayvalık, kde nás domáci každé ráno prekvapili niečím novým. Po ich raňajkách nám nevyhladlo do večere.

Bufetové raňajky v malom penzióne v meste Ayvalık.

Najlepšie raňajky sú tie domáce

Serpme kahvaltı sú v Turecku obľúbenou aktivitou nielen pre turistov. Na mnohých miestach preto nájdete kaviarne, ktoré veľkými fotografiami či zľavami lákajú zákazníkov práve na tie svoje kahvaltı. V Turecku je určite veľa miest, ktoré vám ponúknu skvelý kulinársky zážitok, ale netreba zabúdať, že tradičné turecké raňajky nie sú len o dobrom jedle, ale aj o dobrej spoločnosti a rodine. Preto určite neváhajte, ak vás niekto pozve na raňajky k sebe domov.

My sme v meste Mardin absolvovali serpme kahvaltı v kaviarni v centre mesta a neskôr u rodiny u ktorej sme boli ubytovaní, a hoci nám chutilo všade, ak by sme si jedny raňajky mohli zopakovať určite by to boli tie domáce.

Turecké raňajky Blog o Turecku Nazaar
Raňajky v meste Mardin v kaviarni v centre mesta (vľavo) a domáce raňajky servírované na zemi (vpravo).

Ako si pripraviť tradičné turecké raňajky na Slovensku

Pravdou je, že rok 2020 cestovaniu veľmi nepraje. Kto však tvrdí, že si nemôžete dopriať tradičné turecké raňajky u vás doma. Skúste si ich pripraviť tento víkend podľa môjho návodu a praktických receptov, ktoré zvľadne určite každý.

Ako prvé sa rozhodnite, ako veľmi autentické by vaše raňajky mali byť. Turecké raňajky majú síce názov odvodený od kávy, no ich nevyhnutnou súčasťou je turecký čierny čaj. Tento čaj sa pripravuje v špeciálnom dvojčajníku a tradične sa pije z priehľadných pohárov tulipánového tvaru. Turecký čaj a príslušenstvo na jeho prípravu nájdete po troche googlenia aj na internete.

Príprava tureckého čaju

Príprava tureckého čaju nie je vôbec náročná. V spodnom čajníku nechajte zovrieť vodu. Po zovretí dajte do vrchného čajníka dve lyžice čajovej zmesi a zalejte ich vriacou vodou. Dolejte do spodného čajníka chýbajúcu vodu a nechajte variť. Čaj je hotový, keď čajové lístky vo vrchnom čajníku klesnú na dno.

Čaj môžete doma servírovať aj v šálke, z ktorej bežne pijete čaj, základom je naliať do nej najskôr čaj z vrchného čajníka a zriediť ho vodou z dolného čajníka. Ak nemáte radi silný horký čierny čaj odporúčam riedenie v pomere 1:2. Ak sa vám však do nového kuchynského vybavenia investovať nechce, môžete si čierny čaj pripraviť aj po slovensky.

Turecké raňajky Blog o Turecku Nazaar
Turecký čaj v tradičnom dvojčajníku s pohármi v tvare tulipánu.

Takže teplý nápoj by sme mali, teraz si povedzme, čo sa bude variť.

K tradičným tureckým raňajkám patria vajíčka. Kým na niektoré recepty potrebujete turecké ingrediencie, mnohé recepty sa dajú pripraviť aj z poctivých slovenských ingrediencií. Dole si môžete zdarma stiahnuť 5 jednoduchých receptov z tureckej kuchyňe, ktoré sa hodia nielen na raňajky, ale aj na obed či ľahkú večeru. Obrázky k receptom vyhotovila turecká food blogerka Kevser, ktorá píše blog s tradičnými tureckými receptami v tureckom aj v anglickom jazyku. Ak teda radi experimentujete v kuchyni určite odporúčam jej anglický blog Turkish style cooking.

Na závar nezabudnite na svoj raňajkový stôl pridať čerstvú zeleninu, chlieb, med, váš obľubený džem, čerstvý syr, poctivé maslo, čerstvé ovocie a ak máte chuť na niečo sýtejšie doprajte si aj tie hranolky.

Uvidíte, že najlepšie raňajky sú predsa len tie domáce. Prajem dobrú chuť.

PDF NA STIAHNUTIE ZDARMA

Pridaj komentár