4 sladké fakty o Turkish Delight a recept na domáce pomarančové lokum

Turkish Delight - Lokum - Blog o Turecku - Nazaar

Turkish Delight je mäkká cukrová sladkosť, ktorú si predstaví nejeden z nás pri spomenutí Turecka. Lokum, ako ho voláme my na Slovensku, nie je len pestrofarebným lákadlom pre turistov, ale aj obľúbenou maškrtou domácich Turkov na sviatky a špeciálne príležitosti.

Prečítajte si odkiaľ pochádza táto dobrota a ak na ňu náhodou dostanete chuť, pridávam aj recept na pomarančové lokum, ktoré si doma pripravíte za pár minút.

Čo znamená lokum a odkiaľ pochádza názov Turkish Delight?

Slovo „lokma“ alebo „lokum“ bolo do osmanskej a neskôr do modernej turečtiny odvodené z arabského slova „luqūm“. Predchodca dnešného sladkého lokumu bol však známy pod oveľa dlhším názvom „rahat ul-hulkümdür“, čo v preklade znamená úľava pre hrdlo. Názov rahat lokum sa dnes stále používa napríklad v bosniackom jazyku, v modernej turečtine sa však názov skrátil na dnešné lokum.

Lokum bolo z anadolskej oblasti do Európy prinesené v 18. storočí prostredníctvom Angličana, ktorý ho predstavil pod názvom Turkish Delight. Názov Turkish Delight teda nie je prekladom z turečtiny, ale skôr šikovným marketingovým ťahom anglického obchodníka.

Turkish Delight - Lokum - Blog o Turecku - Nazaar
Zdroj: S Mumtaz / Pixabay

Kto bol výrobcom prvého lokum?

Podľa niektorých zdrojov história lokumu siaha až do obdobia Novoperzskej ríše (226 – 652 n.l.), kedy dynastia panovníkov Sasánovcov konzumovala sladkosť s názvom „abhisa„, ktorú dnes niektorí pokladajú za predchodcu tureckého lokumu.

V Osmanskej ríši sa lokum vyrábalo a konzumovalo od 16. storočia. Jeho popularita sa však spája predovšetkým s menom Hacı Bekir Efendi, cukrárom, ktorý prišiel do Istanbulu z mesta Kastamonu v roku 1777 a otvoril si cukrárstvo v Eminönu, v mestskej štvrti Bahçekapı. Hacı Bekir Efendi a jeho sladkosti boli natoľko obľúbené, že sa o nich dopočul aj sám sultán Mahmut II. a vymenoval ho za hlavného cukrára paláca. Tento titul sa podarilo udržať v jeho rodine až do pádu Osmanskej ríše.

Lokum v tomto období však ešte nemalo podobu mäkkého želé. V pôvodnom recepte sa pri výrobe používali ako sladidlo med a melasa, ktoré sa miešali s vodou a zahusťovali múkou. Na začiatku 19. storočia bol do potravinárstva zavedený rafinovaný cukor, ktorý Hacı Bekir Efendi začal používať na výrobu dnes už tradičných tureckých tvrdých cukríkov s názvom „akide„.

Navyše, po objavení potravinárskeho škrobu v roku 1811, Hacı Bekir Efendi rýchlo pochopil jeho potenciál v potravinárskom priemysle a začal ho používať pri výrobe lokumu namiesto múky. Hacı Bekir Efendi sa tak považuje za inovátora a prvého výrobcu lokumu v podobe, v akej ho poznáme dnes.

Cukrárstvo Hacı Bekir Efendi má dnes v Istanbule a v Ankare 5 pobočiek a svoje výrobky vyváža do celého sveta. Na jeho čele je dnes už šiesta generácia potomkov Hacı Bekir Efendiho, ktorá sa snaží nielen zachovať rodinné dedičstvo ale zároveň aj inovovať svoje výrobky a nezaostávať za svetovými trendmi. (Dokument o cukrárstve Hacı Bekir Efendi si môžete pozrieť tu).

Turkish Delight - Lokum - Blog o Turecku - Nazaar
Zdroj: Engin Akyurt / Pixabay

Kde kúpiť najlepšie lokum?

Hacı Bekir Efendi nie je dnes jedinou adresou na ktorej nájdete kvalitné lokum. Lokum má dnes nespočetné množstvo príchutí a každý výrobca má svoju špecialitu. Klasikou je lokum s praženými pistáciami, s príchuťou ruže, kokosu, mrkvové lokum cezerye či lokum v tvare sladkých klobás plnené vlašskými orechmi. Niektorí výrobcovia však ponúkajú na výber až viac ako 100 rôznych príchutí.

Lokum pochádzajúce z mesta Şafranbolu sa napríklad vyznačuje nižším obsahom glukózy a z mesta Afyon pochádza lokum plnené kaymakom (hustým smotanovým krémom), ktoré si určite nenechajte ujsť pri návšteve Turecka, nakoľko kvôli kratšej dobe spotreby je málokedy predmetom vývozu.

Pri nákupe si dajte pozor hlavne na balené lokum v turistických oblastiach, ktoré často láka svojou nízkou cenou na úkor kvality. Za kvalitné značky možno považovať nasledovné:

  1. Hacıbekir – ISTANBUL
  2. Şekerci Cafer Erol – ISTANBUL
  3. Cemilzade – ISTANBUL
  4. Hafız Mustafa- ISTANBUL
  5. Şafranbolu Lokumcusu- ISTANBUL
  6. Malatya Pazarı – ISTANBUL
  7. Divan Pastanesi – ISTANBUL
  8. İkbal – AFYON
  9. Yeni Uğur Helvacısı – ADANA
  10. Oğuz Uzun Şekerlemecisi – ANKARA
  11. Tuğba Kuruyemiş – AYDIN atď.
Turkish Delight - Lokum - Blog o Turecku - Nazaar
Veľký výber rôznych druhov lokumu ponúka aj Spice Bazaar v Istanbule.

Kedy jedia Turci lokum?

Turecké lokum sa najčastejšie servíruje ku káve a v mnohých lepších kaviarniach vám ho automaticky prinesú  pri objednávke tureckej kávy. Lokum je rovnako obľúbeným darčekom pri rodinných oslavách, náboženských sviatkoch, svadbách, pohreboch či oslave prírastku do rodiny.

Turkish Delight - Lokum - Recept - Blog o Turecku - Nazaar

Domáce pomarančové lokum (recept)

Originálne lokum treba určite ochutnať v Turecku, ak si ho však chcete dať ku káve už dnes, podľa môjho receptu si ho môžete pripraviť doma za pár minút.

Na prípravu budete potrebovať:

1 pohár čerstvej pomarančovej šťavy

3 poháre vody

3 poháre kryštálového cukru

1 pohár kukuričného škrobu

1 čajová lyžička nastrúhanej pomarančovej kôry

1 čajová lyžička kyseliny citrónovej

Na posýpku:

Kokosová múčka (prípadne práškový cukor)

Postup prípravy:

Turkish Delight - Lokum - Recept - Blog o Turecku - Nazaar

1. Vo väčšom hrnci zmiešajte vodu s kryštálovým cukrom a jednou čajovou lyžičkou kyselny citrónovej a zmes nechajte krátko povariť.

2. Kukuričný škrob zmiešajte s pomarančovou šťavou. Pozor na hrudky!

3. Pomarančovú zmes za stáleho miešania pridajte do vriacej vody.

4. Keď zmes začne hustnúť pridajte pomarančovú kôru.

5. Zmes dobre premiešajte a nechajte na miernejšom ohni ešte 2-3 minúty.

6. Pripravte si hranatú nádobu – ja som použila plech na pečenie, ktorý som predelila niekoľko vrstvovým pásom alobalu na rozmer 15×30 cm – a prepláchnite ju studenou vodou.

7. Do nádoby nalejte sladkú pomarančovú zmes a odložte ju do chladu aspoň na 2 hodiny.

8. Lokum nakrájajte na kocky a obaľte ich v kokosovej múčky alebo zmesi kukuričného škrobu a práškového cukru.

Turkish Delight - Lokum - Recept - Blog o Turecku - Nazaar

Domáce lokum je o niečo mäkkšie ako to originálne. Ak by ste sa konzistenciou chceli priblížiť k originálu použite namiesto kyseliny citrónovej dve polievkové lyžice krému tartar, ktoré nájdete v lepších predajniach s potrebami na pečenie.

Prajem dobrú chuť, alebo ako sa povie po turecky Afiyet olsun.

Ďalšie recepty z tureckej kuchyňe nájdete v článku Ako začať deň po turecky alebo čo treba vedieť o tradičných tureckých raňajkách (+recepty na stiahnutie).

Pridaj komentár